in

Den učitelů

28. Března je Den Učitelů, hned ráno jsem o tom řekla Martínkovi a on mami musíme napsat paní učitelce, a tak jsme poslali zprávu třídní paní učitelce v naši kmenové škole. Pak jsme trávili den jako všechny ostatní a najednou Martínek přinesl dárek náhrdelník, který vyrobil. Se slovy mami to je pro tebe pro nejlepší paní učitelku 💖

Poslední dobou je téma škola a domácí vzdělávání nějak často řešeno, nezdá se Vám? A je to dobře, nebo špatně? Každý budeme mít vždy svůj názor na tuto věc a vlastně i na každou jinou. Nicméně pojďme to zkusit bez odsuzování, bez hledání toho špatného. Pojďme zkusit vidět to dobré. Ano školství je zastaralé, a má řadu chyb, ale kdo nebo co to nemá? Každý máme své chyby. A tudíž vždy bude záležet na člověku. I každý jedinec může být světlo v celku. Máme možnost volby a za to jsem vděčná, tím nemyslím jen volbu toho zda do školy dítě půjde, či zda budeme učit doma. Ale i volbu toho, do jaké školy dítě půjde. Nemám teď na mysli jen alternativní a soukromé školy. Mám ve svém okolí i státní školy, kde díky perfektním učitelům, kteří to mají v hlavě srovnané a neuplatňují moc, ale souhru, vidím, že to má celé smysl.

Pojďme podporovat ty, kteří mají srdce na správném místě. Ono upřímně být s tolika dětmi v jedné místnosti není úplná pohoda. Já mám kolikrát co dělat s těmi 3, když se Učíme občas ve 3. Kolikrát tu pohodu ve třídě nemusí narušit učitel, ale žák – nebo jeho rodič. Ruku na srdce tady neplatí, že to musí učitel srovnat, kolika nám rodičů se daří něco srovnat, ano daří, ale pracujeme na tom stále a hlavně si čistíme hlavu, abychom to ustáli. A kolik možností má učitel?
Možná to budete číst a říkat si proč se tak zastávám učitelů? Nezastávám jen se snažím být racionální. Jsem vděčná za možnost domácího vzdělávání, za to, že jsem přítomna Martínka pokrokům, že jsem u jeho úspěchů, ale i toho co se třeba nedaří a že mohu být nápomocna směru jak o tom mluvit a jak na tom pracovat. Nikdy bych Martínka nedala do školy, kde bych věděla, že to není dobře a i těch mám ve svém okolí mnoho. Ale jsem vděčná za možnost školu si vybrat i tu kmenovou. Díky tomu Martínek nemá ke škole jako takové odpor, naopak. Minule jsme šli kolem běžné ZŠ a Martínek viděl vysoký plot, zamčeno, děti na mini dvoře, budovu a okny a slyšel paní učitelku jak zrovna křičí. Tak jsem mu vysvětlila, že by to samozřejmě neměla, ale že nevíme co tomu předcházelo, že přece občas zvýším hlas i já (upřímně komu se to někdy nestane) důležité je pokud je to jen tím, že člověk nezvaldne své emoce, tak se umět omluvit. A Martínek v tu chvíli řekl, mami ještě, že mám školu v pohodě, tím myslel kmenovou, tak kam chodíme na přezkušování. A já mu to právě vysvětlila, že to je to super, možnost si vybrat. Vždyť tak je to i v životě, ne každý doktor je dobrý, proto máme možnost si vybrat, to samé zubař, Kadeřník, manikerka. Vše je jen na nás co a koho si zvolíme.

Závěr neříkám, že můj názor co mám je jediný správný. Je to má cesta, díky mému životnímu prožitku. Nechci hodnotit, jak to kdo má. Já sama jsem i v rodině zažila nehezké věci s učitelů a celkově situací na různých školách. Ale o to víc si vážím možnosti volby- vybrat si místo a školu, kde je to v pořádku.

A tak přeji všem učitelům: energii, chuť, elán. Přeji jim to, aby poznali, že děti nejsou bytosti, které nic neví a nemohou, ale že děti mohou být jejich parťáci. Přeji jim, také rodiče, kteří když se rozhodnou, aby jejich dítě bylo v jejich škole, tak aby se o dítě rodiče zajímali a zároveň byli v kontaktu i s učitelem, a v neposlední řadě přeji učitelům, ředitele, kteří se nebojí, ty, kteří mají mysl otevřenou a srdce na správném místě.

Krásný svátek učitelů všem i těm v domácí škole (rodičům) 💐

Přivítání jara

Domácí škola druhá polovina Března 2018